EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA PŘIZNÁVÁ: V INFLACI JSME SE PŘEPOČÍTALI

Ředitelka ECB Isabel Schnabel (50) nyní varuje před rostoucí inflací. Prezidentka ECB Christine Lagardeová (66) nechce ale zvyšovat úrokové sazby.

Nastává pozoruhodný obrat: Evropská centrální banka (ECB) se nyní obává, že cenový šok bude trvat déle. Eurobanka to celé měsíce popírala!

Ředitelka ECB Isabel Schnabel (50), členka nejvyššího vedení Euro Bank, nyní v projevu přiznala: Centrální bankéři přehlédli turbo pro inflaci, explodující ceny energií. Obrat ke zdrojům zelené energie s sebou nese riziko vyšší inflace ve střednědobém horizontu, řekla Schnabelová v sobotním projevu.

Bankéřka nyní potvrzuje to, před čím BILD upozorňoval už měsíce – a za co kritizoval i Schnabelovou.

Ekonom Thomas Mayer (68) je proto ohromen: „Před několika týdny paní Schnabelová tvrdila, že inflace je spíše příliš nízká než příliš vysoká – nyní vesluje.“ Ředitelka ECB zřejmě dostala studenou sprchu, dodal Mayer pro BILD: „ Neexistuje žádný jiný způsob, jak pochopit její obrat o 180 stupňů. Je zvláštní, že ECB zjevně teprve nyní uznává rostoucí ceny energií jako hlavní riziko inflace, protože rostou již řadu měsíců.

Podle ředitelky ECB Isabel Schnabelové představuje přechod k udržitelné energetice riziko vyšší inflace ve střednědobém horizontu. To by mohlo způsobit, že ECB opustí svou předchozí měnovou politiku. Pro rok 2022 centrální banka očekává inflaci ve výši 3,2 procenta.

Rostoucí ceny energií by podle ředitelky Isabel Schnabelové mohly donutit Evropskou centrální banku zasáhnout proti inflaci. Obrat ke zdrojům zelené energie s sebou nese riziko vyšší inflace ve střednědobém horizontu, řekl Schnabel v sobotním projevu. Pokud energie zdraží, mohlo by to způsobit, že ECB opustí svou předchozí měnovou politiku.

Na tento problém nedávno upozornil hlavní ekonom ECB Philip Lane: „Skutečnost, že ceny energií tak prudce vzrostly, je velký problém,“ řekl irské televizi RTE. „Budeme to sledovat, je to velmi důležitý bod.“ Přestože inflace letos klesne, zůstane nad dlouhodobým cílem Evropské centrální banky ve výši dvou procent, předpověděl Lane.

Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla na další rekordní maximum. Zboží a služby stojí v průměru o 5,0 procenta více než o rok dříve, jak v pátek oznámil statistický úřad Eurostatu pro svůj první odhad. To je nejvyšší hodnota od začátku statistiky v roce 1997.

ECB nedávno zvýšila prognózu inflace pro nový rok na 3,2 procenta, čímž ji téměř zdvojnásobila. V řadách strážců eura zazněla varování před dlouhodobou vysokou inflací. Rostoucí ceny zvyšují tlak na Evropskou centrální banku, jejíž uvolněná měnová politika je v poslední době stále více kritizována.

ECB dosud držela úrokové sazby extrémně nízko, aby udržela ekonomiku v chodu v době koronavirové pandemie. Na jednu stranu by to muselo něco udělat s rostoucí inflací. Na druhou stranu si výskyt omikronové varianty koronaviru vynutil přehodnocení všech rozhodnutí, která by mohla zpomalit ekonomický růst.

Pro Raptor TV Zdeněk Chytra – RealitaDne.eu

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Zdeněk Chytra

Check Also

KONCERN ADIDAS ZNEUŽIL KRIZI, OZNÁMIL, ŽE NEBUDE PLATIT NÁJEMNÉ

Koncernový gigant Adidas na sociálních sítích oznámil, že nebude nadále hradit nájemné za prostory svých …

Fórum Media 2019: Novinářka Deníku N, fyzicky napadla redaktora serveru Sputnik

V Praze na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 (Free Media Forum), které probíhá od 20. do 22. listopadu v pražském hotelu Grand Majestic Plaza, novinářka Deníku N, Petra Procházková fyzicky napadla redaktora serveru Sputnik Vladimíra Frantu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *