Jak se rodí prezident USA, kdo s koho Joe nebo Donald?

Dnes se konají v USA prezidentské volby, ve kterých současný prezident a republikánský kandidát Donald Trump obhajuje svůj mandát. Klíčovým protivníkem mu je kandidát Demokratické strany Joe Biden.
Volební systém v USA se značně odlišuje od toho našeho. Voliči nevolí přímo, ale v rámci jednotlivých států volí volitele. Ti až následně formálně volí prezidenta, přičemž v drtivém počtu případů respektují volbu většiny voličů svého státu. K vyjímkám dochází jen zřídka a nikdy neovlivnily výsledek voleb. Počet volitelů je danému státu přiřazen na základě počtu jeho obyvatel. Tento volební systém svým mechanismem umožňuje zvolení prezidenta, který nemá celostátně, myšleno USA, většinu hlasů.
Jak k tomu může dojít? Nerovnoměrným rozdělením podpory kandidátů mezi jednotlivé státy, teoreticky kandidát může mít v lidnatých státech drtivou podporu, ale to mu nestačí, musí bojovat o nadpoloviční podporu, kde jen to je možné. Jinak  i přes absolutní většinu získaných hlasů prohraje, to už se stalo v historii několikrát.

Prezidentské volby USA,
státy a počet volitelů, výsledky rok 2016

Na obrázku můžete vidět výsledky roku 2016, po získání vetšiny hlasů voličů v daném státě, získá kandidát hlasy všech volitelů daného státu, počty volitelů jsou uvedeny u jednotlivých států USA, jak je patrné počty volitelů se stát od státu značně liší. K vítězství ve volbách stačí získat hlasy 270 volitelů respektive zvítězit v takovém počtu států, aby součet jim přiřazanených volitelů byl 270.

Výsledky prezidentských voleb USA 1992 až 2016 dle jednotlivých států s počty volitelů

Na první pohled se může zdát, že se bojuje každé volby zuřivě o každý stát od nuly, ale není tomu tak. Volební preference řady států jsou stálé. V dalších má jedna nebo druhá strana značnou převahu a o výsledku tak převážně rozhodují státy tzv. swingující respektive státy, kde výsledek je nestálý či těžko odhadnutelný. Na obrázku je modrá barva věnována státům “demokratickým”, červená pak státům “republikánským”. Vidíte, že teoreticky “jistých” mají Demokraté 196 volitelů, zatímco Republikáni 102. Skutečně litý boj ale probíhá o cca 130 volitelů států ve středu tabulky a těch pro obhajobu svého mandátu Donald Trump moc ztratit nemůže.

 

Odhady výsledků prezidentských voleb USA 2020 dle médií

Na obrázku můžete vidět, že média v roce 2020 stejně jako v roce 2020 favorizují jednoznačně demokratického kandidáta Joe Bidena. Tentokrát jsou ale opatrnější a vyjadřují se obezřetně s ohledem na možné voliče Donalda Trumpa, kteří se k jeho volbě nechtějí “přiznat”.
U sázkařů i u nás v redakci ale jednoznačně vítězí současný prezident Donald Trump.

věříme ve znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pro další volební období 2020 ař 2023
Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *