Poslanci se přeli o výroční zprávy ČT. Několik desítek lidí demonstrovalo poblíž Sněmovny na podporu ČT

18. 10. 2019 Praha

Poslanci měli ve čtvrtek odpoledne schvalovat výroční zprávy České televize z let 2016 až 2018. Diskuze o starších výročních zprávách České televize se protáhla až do pozdního večera, a tak se kvůli dlouhé debatě k samotnému hlasování nedostali. V souvislosti s hlasováním o výročních zprávách České televize, demonstrovala asi stovka lidí v podvečer na pražském Malostranském náměstí za podporu nezávislosti České televize

V poslanecké sněmovně se strhla ostrá bitva kolem schválení zpráv České televize. Slovní přestřelka se protáhla až do pozdního večera, a tak, kvůli dlouhé debatě, ale k samotnému hlasování nedošlo. Výtky většiny zákonodárců směřovaly k zejména k jejímu hospodaření a někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka. Schválení výročních zpráv budí emoce na všech stranách napříč politickým spektrem, protože pokud by Sněmovna neschválila dvě výroční zprávy, mohlo by to v důsledku vést ke konci Rady ČT i ředitele televize Petra Dvořáka. Ředitel České televize Petr Dvořák je také obviňován ze střetu zájmů. Na ČT bylo podáno trestní oznámení, které se týká hospodaření České televize a střetu zájmů generálního ředitele. Problém má být například v případu galerie Leica ve Školské ulici (kolmá na Vodičkovu), kterou prý vlastní manželka ředitele. Tato galerie se prý objevovala nepřiměřeně často a zdarma v reportážích České televize. Petr Dvořák je členem představenstva galerie. Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v sněmovní diskusi zaznívaly lži, polopravdy, manipulace, objevily se na zakázku vyrobené dokumenty. Ve Sněmovně ještě leží výroční zprávy ČT za rok 2018. Ještě je ale neprojednal sněmovní volební výbor. Ke schválení několika zpráv starších i několik let nabádal už v únoru i premiér Andrej Babiš. „I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli, na klubu požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali pro schválení všech výročních zpráv,“ uvedl předseda vlády v únoru na svém účtu na twitteru.


Na podporu ČT se v podvečer na Malostranském náměstí sešla přibližně stovka lidí vyjádřit svou podporu ČT a jejímu vedení. Organizátoři demonstrace obviňovali politiky především z SPD, KSČM a částečně i z ANO, že se snaží prostřednictvím výročních zpráv mocensky docílit změny ve vedení ČT, a tím i v obsahu jejího vysílání. Na demonstraci vystoupili s projevy zástupci organizace Rekonstrukce státu či představitelé studentského hnutí za ochranu klimatu Fridays for Future. Zdravici poslal bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, který ve svém vzkazu označil ČT za jednu z podstatných záruk svobody a demokracie v Česku a vyzval k odmítnutí pokusů o mocensky orientovanou změnu v televizi.

Demonstrace na podporu ČT 17.10.2019

Rozhovory s poslanci během debaty o výročních zprávách ČT

Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *