Slavnostní otevření Rákosova pavilonu v Zoo Praha

Zoo Praha dnes, 28. 9. 2019, v den svých 88. narozenin slavnostně otevřela dlouho očekávaný Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva . Otevření se zúčastnila i paní Ludmila Rákosová, vdova po mecenáši, celoživotním chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi, jenž na vznik pavilonu (jehož zastavěný prostor činí více než 2,5 tisíce m³) přispěl 10 miliony korun.

V místech dnešního Rákosova pavilonu byli papoušci vystavováni téměř od počátku historie Zoo Praha.  Přípravy na výstavbu nejnovějšího pavilonu začaly v den, kdy se Stanislav Rákos před lety setkal s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Základní kámen nového pavilonu byl slavnostně odhalen 30. 11. 2014  Celá expozice má čtyři hlavní části: pavilon, dvě přisazené venkovní voliéry a zachované dvě z původních dvojvoliér – takzvané „Lineárky“. Celkový rozpočet na Rákosův pavilon, včetně interiéru, okolních úprav a sanace svahu, činí 30,5 milionu korun bez DPH. Z toho sedm milionů bylo hrazeno z dotací Evropské unie, deset milionů korun daroval Stanislav Rákos.

„Tento nadšený chovatel exotického ptactva se krátce před smrtí rozhodl odkázat podstatnou část svého majetku Zoo Praha. Když jsme si povídali o tom, jak bychom nabyté prostředky mohli využít, zmínil jsem i jednu z našich úvah: vybudovat na místě stísněných voliér z počátku 30. let zbrusu nový pavilon určený zejména pro papoušky. Pana Rákose tato idea nadchla do té míry, že mi ještě během naší schůzky položil otázku, jakou částku bychom pro tento účel asi potřebovali – a vzápětí nám ji poukázal.“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav BobekRákosův pavilon je rozdělen do sekcí podle místa původu ptáků. Představuje osm biotopů z Jižní Ameriky, Austrálie a Jižní Asie. Náleží k němu i venkovní expozice. “Začínáme Novým Zélandem, horami Nového Zélandu, kde je vlajkový druh Nestor kea,” vysvětlil návštěvníkům na slavnostním otevření kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. V pavilonu, který je pojmenován po chovateli ptáků Stanislavu Rákosovi, mohou návštěvníci vidět přes 40 druhů ptáků. Nejvzácnějším z papoušků je ara Learův, který byl v minulosti považován za vyhynulého. Slavnostní otevření se konalo za přítomnosti významných hostů,  primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba, herců Kláry Trojanové, Hynka Čermáka a baletního mistra Jiřího Bubeníčka.

Slavnostní otevření Rákosova pavilonu

Druhy, které chová Zoo Praha jako jediná zoo v ČR
ara Learův, tricha orlí, mada modrotemenný, papoušek patagonský chilský, kogna dlouhozobý, amazoňan modrobradý, lori černý, korunáč šedomodrý, holub podkovní, holub pestrý, pita kápovitá, špaček holohlavý, kardinál rudokápovitý, tinama tataupa

Druhy, které chová Zoo Praha jako jediná zoo v Evropě
loríček zlatouchý, holub černobronzový, kystráček indonéský, holub šedobřichý

zdroj: Zoo Praha 

Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *