Tip na knihu: “Návrat do Valbone”, knižní novinka roku. Autor bestselleru Habermannův mlýn, Josef Urban, uvádí na trh další z knih inspirovaných skutečnými událostmi. Tentokrát se spolu se čtenáři vydá do srdce albánských hor, kde bude pátrat po osudu ztracených českých studentů.
Oficiální trailer ke knize „Návrat do Valbone“
Návrat do Valbone – románový thriller podle skutečné události od autora Habermannova mlýna Josefa Habase Urbana. Anotace – Návrat do Valbone Příběh tří studentů začíná v roce 2001, kdy se v září nevrátili z prázdnin. Rodičům řekli, že jedou do Rumunska, ve skutečnosti ujížděli více na jih. Voda se po nich zavřela v okolí albánské vesnice Teth. Starou záhadu nikdo nerozluštil, ani Interpol si nedokázal poradit. Tak běžela léta, osudy ztracených se staly téměř zapomenutou historií … Příběh ožívá v okamžiku, kdy sestra ztracené studentky, Jana, dostává doporučený dopis z Londýna. Je v něm pas zmizelé Lenky. Ve změti razítek různých hraničních přechodů se nachází jediné, které nelze přiřadit žádnému místu na mapě – Valbone 666. Události nabírají rychlý spád. Jana se vydává po letech do Albánie zjistit, co se před lety v horách sestře přihodilo. Na cestě ji doprovází přítel Josef. I přes varování srbského prokurátora, jenž řeší v inkriminované oblasti další případy nezvěstných, se Jana s Josefem vydává na horskou túru. Klíč k řešení dávných událostí leží nejen ve vesnici Theth, ale i v okolních horách. Právě tam se jedné noci potkávají se srbským inženýrem Zoranem Vojičem, jenž hledá zmizelého syna. Román na motivy skutečných událostí dostává nečekané souvislosti…
Autor Mgr. Josef Habas Urban na tiskové konferenci
Josef Urban * 1965
Josef Urban je absolventem PřFUK, kde vystudoval obor inženýrská geologie a hydrogeologie. Bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě se začal psaní věnovat po ukončení vodáckého projektu “Czech Rafting“ (projekt průzkumu nejhlubších kaňonů na zemi). Úspěšný cestopis, Nejhlubší údolí světa, přichází na svět v roce 1998. Ve stejném roce vzniká Urbanův první autorský film Závěť, jenž získal jednu z hlavních cen na MFF horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují. Příběh vypráví o autorově sólovém prvosjezdu nepálské divoké řeky Buri Gandaki. Habermannův mlýn, dnes již kultovní kniha, se v roce 2000 stává nejen bestsellerem, ale jeho stejnojmenná scénáristická verze získává Urbanovi filmařské ocenění Orfeus, udělovaný v rámci Českých lvů (Cena Sazky). Společně s Danem Krzywoněm Urban realizuje dokumentární drama k 80. výročí Mnichovské dohody a snímek Kde se valí kameny, věnovaný tzv. “Leštinskému masakru“ 1945. V roce 2007 vzniká celovečerní hraný film podle Urbanova námětu a scénáře Na vlastní nebezpečí (režie Filip Renč). O tři roky později přichází do kin Habermannův mlýn, rovněž podle autorova scénáře a námětu (režie Juraj Herz). Autor však realizuje ještě jeden celovečerní projekt věnovaný sudetské tématice, 7 dní hříchů (režie Jiří Chlumský), jenž získal několik zahraničních ocenění, mj. slovenskou cenu Igriz a cenu na MFF válečného filmu ve Volokolamsku. Nakladatelství Albatros vydává v roce 2015 román Tenkrát v ráji, jenž je věnován osudům legendárního horolezce Josky Smítka, který byl na sklonku války popraven nacisty. Ve stejném roce je uveden do kin celovečerní film. V roce 2018 vychází povídková kniha Zloděj psů. Deset dobrodružných povídek o síle vztahu psa a člověka ilustroval legendární malíř Rychlých šípů, Marko Čermák. Na knize, Návrat do Valbone, začal autor pracovat již v roce 2016, kdy se poprvé vydal do Albánie. Cílem jeho cesty byla horská oblast Prokletije, kde se v roce 2001 ztratili tři čeští studenti.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Autor Habermannova mlýna vypátral pravdu o Češích pohřešovaných
v Albánii
V Praze, dne 26. 9. – Letos si připomínáme osmnáctileté výročí od záhadného zmizení tří českých studentů v Albánii, které objasnil až uznávaný český spisovatel Josefa Habas Urban ve své nové knize Návrat do Valbone, jež je událostí volně inspirována.
U příležitosti jejího vydání se v Praze konala tisková konference za účasti významných osobností, mezi kterými nechyběli ani politolog Zdeněk Zbořil nebo právnička Klára Samková.
V srpnu 2001 se v albánských horách ztratili čeští studenti Lenka Tučková a bratři Michal
a Honza Pavelkovi. Do pátrání se postupně zapojila řada českých i mezinárodních institucí, včetně Interpolu, ale neúspěšně. Spisovatel Josef Habas Urban byl před třemi lety požádán matkou ztracených synů, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo. „Chtěl jsem vyhovět zoufalým rodičům, ale vůbec jsem netušil, do čeho se to zapletu,“ říká Urban. Autor podnikl do inkriminované oblasti několik výprav, hned první ale byla zásadní. „V osamělé vesnici jsem jednoho večera narazil na muže, který si osudné události z roku 2001 pamatoval…“
V průběhu tiskové konference v pražské Galerii Louvre byl uveden také animovaný spot určený pro osvětu široké veřejnosti, protože jak sám Urban přiznává: „Je to příběh, který se může stát i Vám.“. Na jeho realizaci se autor scénáristicky i režijně podílel. Mrazivý černobílý snímek, který současně poodhalí děj příběhu, bude ke zhlédnutí na www.navratdovalbone.cz, kde budou postupně publikovány také dosud nezveřejněné podrobnosti k případu, včetně korespondence rodin se zainteresovanými institucemi, dále rozhovory a vyjádření známých osobností.
Knihu, která se na pultech knihkupectví objeví od 1. října, vydalo nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové. Ilustrace vytvořila Jana Kaufmanová. Předmluvu napsal světoznámý srbský režisér a hudebník Emir Kusturica, autorkou doslovu je právnička JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D.
předmluva Emir Kusturica
Josef Habas Urban je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, milovník zvířat, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především dobrodruh tělem i duší. Jeho bestsellery Habermannův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další byly rovněž zfilmovány
a získaly řadu zahraničních ocenění. Filmového zpracování by se měl dočkat také nejnovější román Návrat do Valbone.
Na tiskové konferenci vystoupili Mgr. Josef Habas Urban – autor, Jana Vávrová – nakladatelka, PhDr. Zdeněk Zbořil – politolog, JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D. – právnička a František Cinger – novinář a publicista
K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Facebook Comments