Vánoční trh v Berlíně – Breitscheidplatz

Tradiční Vánoční trh každoročně koná také na berlínském náměstí Breitscheidplatz. V prosinci roku 2016 zde došlo k teroristickému útoku kamionem, při němž zemřelo 12 lidí, mezi nimi i jedna Češka.  My jsme se byli s kamerou podívat, jak vypadá trh nyní, po 3 letech od útoku.

Pietní místo – Breitscheidplatz, Berlin  Foto: Michal Hrubý Photography

Dne 19. prosince 2016 došlo k útoku kamionem na vánoční trhy v Berlíně. Teroristický útok se udál na berlínském náměstí Breitscheidplatz, kde se v té době konaly tradiční adventní trhy. Útočník najel s kamionem naloženým ocelí do davu lidí. K útoku se druhý den přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Zahynulo 12 osob, mezi nimi i jedna Češka, dalších 48 bylo zraněno, z toho 30 vážně. Útočníkem byl Anis Amri, narozený 22. prosince1992 který používal více identit a uváděl kromě tuniského občanství i egyptské nebo libanonské. Později byl zastřelen policií v Itálii.

I přes tyto události, které se stali, dnes vánoční trh na první pohled vypadá zcela normálně. Lidé si dopřávají dobrého jídla, pijí “svařák” a nerušeně nakupují dárky pro své blízké. Prostor vyhrazený pro trh je obehnán “hradbou” betonových bloků, dnes již vkusně zahalených bannery. Doprava okolo je značně omezena, a tužíš podobný útok jako v roce 2016 snad již nehrozí. Nabízí se ale otázka, zdali bylo nutné, nechat vše zajít až takto daleko.Vánoční trh - Breitscheidplatz, Berlin
Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *