Video: Praha přejmenovala náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova

Z náměstí Pod Kaštany v Praze 6 se stalo náměstí Borise Němcova. Stalo se tak navzdory tomu, přestože pražská místopisná komise změnu jména nedoporučila. Je zřejmé, že mezi některými pražskými zastupiteli se vede válka o to, kdo má větší ……. „Slavnostní“ změny názvu se zúčastnilo několik desítek lidí s transparenty s Němcovovou podobiznou a vlajky EU

Náměstí „Pod Kaštany“ v Praze 6 – Bubenči neslo svůj název (podle kaštanů rostoucích na náměstí) od roku 1925. Tedy téměř 100 let. Do té doby bylo místo beze jména. Ani dva totalitní režimy, které se přes naši zemi přehnali, nijak s názvem náměstí nemanipulovali. Pouze v době německé okupace, stejně tak jako všechny ostatní místopisné názvy, mělo svůj v němčině psaný ekvivalent „Kastanaienplatz“.

Včera změnilo svůj název na náměstí Borise Němcova. Stalo se tak poté, co rada hlavního města Prahy 24. února schválila změnu názvu, a to i přes odmítavý postoj pražské místopisná komise. Připomeňme jen, že pražská místopisná komise řešila návrh na přejmenování náměstí již v roce 2017 a vyslovila tehdy nesouhlas. Stejným návrhem se zabývala znovu začátkem roku 2019. Komise znovu konstatovala, že památka a odkaz Borise Němcova by měla být připomenuta pojmenováním veřejného prostranství, ale nikoliv přejmenováním náměstí Pod kaštany, jehož pojmenování je původní, odpovídá charakteru místa a trvá již takřka sto let. Následně záhadně v lednu 2020 ale své stanovisko změnila (zřejmě po požití nějakých divných hub) a “neshledala technickou, administrativní či organizační překážku k přejmenování stávajícího náměstí Pod kaštany”.  Avšak komise sama změnu jména nedoporučila.

Pirátskému primátorovi Hřibovi se tedy za pomoci TOP09 a Praha Sobě podařilo změnu názvu protlačit. Primátor také argumentuje tím, že město k přejmenování přistoupilo mimo jiné na základě petic občanů. Včera odpoledne došlo ke „slavnostnímu“ přejmenování náměstí, a to za přítomnosti dcery Borise Němcova, Žanny. Boris Němcov byl ruský politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. V letech 1997–1998, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra země. 27. února 2015 byl Němcov v centru Moskvy krátce před půlnocí čtyřikrát střelen a na následky zranění zemřel. Jako iniciátora jeho vraždy mnozí „liberální“ politici bez jakýkoliv důkazů označují právě prezidenta Putina. A to i přes to, že atentátníci z Čečenska byli dopadeni a Ruský opoziční politik Ilja Jašin i advokáti pozůstalých označili za objednavatele vraždy čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Boris Němcov byl zastáncem prozápadního kurzu Ukrajiny. Němcov úzce spolupracoval s Anatolijem Čubajsem, který bývá označován za otce ruské privatizace v 90. letech 20. století. Je ale také někdy označován za „mafiána“ který rozprodával ruské nerostné bohatství nadnárodním korporacím a také označován za spolupracovníka CIA

 

 

Aktu se kromě primátora Hřiba (Piráti) účastnil například Jiří Pospíšil (TOP09) či známý rusofob, starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář (TOP09). Nebývale velký byl i zájem novinářů, kterých na akci bylo možná více jak samotných účastníků. Zajímavou účastnicí shromáždění byla také Eugénie Číhalová. Číhalová je členkou Rady vlády České republiky pro národnostní menšiny, kde zastupuje ruskou menšinu. Číhalová je obdivovatelkou nacistického generála Helmutha von Pannwitz  a ruských kozáků, kteří bojovali po boku nacistů a projevovali se neobyčejnou krutostí. Také další přítomných na akci jsou známí svými protiruskými postoji. Je naprosto zřejmé, že Praha se stala kolébkou rusofobie a že zde mezi některými pražskými zastupiteli vrcholí boj o to, kdo více si do Ruska kopne.

Zakončil bych citací Ladislava Větvičky, neboť to přesně vystihuje, proč k přejmenování náměstí došlo

Jak male děcka. Tajak zme my malovali kosočtverce susedum na vrata, když nas vyhaňali ze zahrady, bo zme kradli kobzole do ohňa, tak samo se zachovali prašti radni.

 

Zdroje

https://www.bubenec.eu/namesti-pod-kastany/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ramzan_Kadyrov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Boris_Němcov

https://pravyprostor.cz/pubertalni-pirati-namalovali-kosoctverec-na-vrata-a-fcil-si-tleskaju-jak-su-dobri/

https://www.arfa.cz

 

Hodnocení

Facebook Comments

About Michal Hrubý

Check Also

Smutné výročí, na které se zapomíná. Včera uplynulo 22 let od začátku “humanitárního” bombardování Jugoslávie

Před dvaadvaceti lety, 23. 3. 1999, vydal  generální tajemník NATO Javier Solana rozkaz k bombardování …

Tomáš Vyoral: Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *